Řecký pantheon
Jen velmi vzácně se v Řecku bohové a bohyně ukazovali lidem ve své skutečné podobě. Většinu času trávili na hoře Olympu, která byla nejvýše položeným místem na zemi. Proto se 12 hlavních božstev, které uctívali Řekové, nazývalo i ,,Dvanáct Olympských".
Za svou nesmrtelnost vděčili bohové ušlechtilému nápoji, nektaru a jemnému pokrmu - ambrózii (nektaru rozpuštěnému ve vodě). Měli mnoho nadpřirozených schopností. Mezi nimi byla snad nejdůležitější schopnost zjevovat se lidem v převtělení za zvířecí bytosti. Řekové se svých božstev báli stejně tak, jako je milovali, jelikož u božstev byly občasné hádky. Jako příklad lze uvést bouřku... Lidé se pravděpodobně domnívali, že se Zeus s někým hádal (nebo naopak něco provedli lidé). Zde je můj starší článek o komunikaci s bohy a celkově s vyššími silami.
Počátek
Na začátku byl chaos. Nic jiného, než prostý chaos. Poté se do chaosu přimíchala jiná energie a vznikla Gaia (Matka země). Živila všechny živočichy, jenže se na ní objevily. Vznikaly hvězdy, pevnina, apod. Také se na Gaie objevili první bohové, Kronos a Rheia. Zplodili spolu další bohy, kterými byli Hádés, Poseidón, Zeus, Hestia, Déméter a Héra. Kronos začal děti hned po porodu polikat, protože se bál ztráty moci a dle věštby ho jedno z dětí mělo připravit o život. Rheiu to trápilo, a tak svého šestého syna Dia, šla ukrýt na Krétu do hluboké jeskyně jménem Dikté. Místo dítěte pak podala Kronovi kámen zabalený v plenkách. Nevšiml si toho a spolknul ho. Dětem v Kronově břiše se nic nestalo, neboť jsou nesmrtelní. Amaltheia (koza) krmila svým mlékem malého Dia. Také dostával tzv. roh hojnosti. Včely mu nosili i ambrózii a nektar. Když dospěl, rozhodl se, že své sourozence osvobodí. 10 let prý trval boj mezi otcem a synem... Nakonec zvítězil Zeus a své sourozence osvobodil. Bohové se usadili pak na hoře Olymp, a tam odtud vládli celému světu.
Chaos si Řekové představovali jako jakýsi prostor naplněný mlhou a temnotou. Z chaosu potom povstala Země (Gaia), Erós (spojující síla), Erebos (temno) a Nyx (noc).
1) Zeus (Jupiter)
Je to nejvyšší bůh, král všech bohů, pán hromů a blesků nebo se mu také říká ,,poháněč mraků". Staral se o ochranu domovů a rodiny, jakož i o dodržování zákonů. Jeho ženou byla Héra, ale milostné zápletky měl i s jinými bohyněmi. Přeměňoval se například v labuť, díky které sváděl jiné ženy.

2) Poseidón (Neptun)
Jedná se o boha moří. Svým zaltým trojzubcem vyvolával mořské bouře. Někdy dokoce pochyboval vlády Dia. Jeho velkou vášní byli koně, a tak se často s nimi procháněl po pláních.

3) Athéna (Minerva)
Je zobrazovaná s oštětem a nejvíce z bohů zasahovala do života lidí. Bohyně Athéna, bohyně moudrosti, ochránkyně statečnosti, práva, spravedlnosti, ale také umění, byla bohyní vítězné války. Nedala se nikdy unést zuřivostí, vedla války moudře a rozvážně, hlavně však vítězně.

4) Apollón (Apollo) / Hélios
Bůh slunečního světla a dvojče Artemis. Každé ráno vyjížděl se svým zlatý vozem a přinášel tak teplo lidem i bohům.

5) Artemis (Diana) / Seléné
Bohyně lovu a Měsíce, která je často zobrazovaná s jelenem, s lukem nebo v doprovodu nymf. Také je braná jako Bohyně plodnosti. Původně byla bohyní Měsíce Seléné, ale Římané si nemohli dovolit všechny oběti, a tak Seléné a Helia (původního boha slunce) vyškrtli a tuto funkci svěřili Apollónovi a Artemidě.

6) Afrodita (Venuše)
Bohyně lásky a vášně. Dle jedné verze se zrodila nahá z mořské pěny. Není přesně možné určit, čí to byla dcera.

7) Démétér (Ceres)
Bohyně úrody a poslední, které Zeus vysvobodil z Kronova břicha. Naučila lidi pěstovat obili.

8) Héra (Juno)
Bohyně manželství a manželka Dia. Často je zobrazovaná s pávi nebo kravami.

9) Hermés (Merkur)
Jedná se o posla bohů, dosti lstivého. Je patronem bank, bankéřů i zlodějů. Nosí okřídlené střevíce.

10) Arés (Mars)
Arés byl bohem zuřivé války, krvavých bojů a válečného běsnění.
Nezáleželo mu na důvodech války, miloval bojovníky, jejich statečnost,
ale i jejich umírání. Miloval války, krev, nářek, zoufalství a dal by se zařadit mezi takové ty méně pozitivní bohy.

11) Hefaistos (Vulcanus)
Jediný z bohů pracoval. Byl to bůh ohně a řemesel. Všimněte si propojení skrz latinské slovo vulcanus - to znamená vulkán. A vulkán / stratovulkán je sopka. Zde jde tedy najít tu spojitost s magmatem (ohněm), apod. To už záleží na subjektivním pohledu, co si pod tím představíte. Stojí ještě za zmínku, že jeho vlastní matka (Héra) jej zavrhla a musel tak odejít z Olympu, a to jen díky tomu, že nebyl od malička zrovna nejhezčí. Vychovávali ho pak bohyně Thethis a Eurynomé. Poté se znovu na Olymp vrátil a s Hérou se usmířil. Jednou se ale zastával matky a Zeus ho tak shodil zase z Olympu. Poté se tam již nevrátil.

12) Hestia (Vesna)
Bohyně domácího krbu a ohně.

Liatha