Nápoj bohů (Březová míza)

15.04.2018

Miluji břízy, a tak jsem se rozhodla vyzkoušet ji ochutnat. Březová míza je voda, pocházející z vodivých pletiv. Měla by se sbírat na přelomu března a dubna, dokud na stromu nevyraší první lístky. Míza je ve stromu po celý rok, ale v tomto období je množství vody nejvyšší. Důvod je prostý... Strom potřebuje vykvést a na to musí mít hodně vody. Pokud by se míza odebírala později, stromu by to hodně uškodilo. Vodu strom tahá ze země. Tuto nasávací funkci zastupují kořeny. Tak se voda dostane do stromu a přes asimilační proud až do oblasti, kde jsou (nebo budou) listy. 

Co je to míza?

Jde právě o tu vodu, která putuje celým stromem. Obsahuje v sobě cukry (v našem případě u břízy xylitol), minerální látky i vitamíny. Konkrétně vápník, draslík, hořčík, zinek, fosfor, železo a vitamíny B a C.

.

Nápoj bohů

Míza se získává přímo ze stromu. Člověk se až diví, co dokáže zdánlivě obyčejný strom. Přirovnala bych to k pokladu přírody. Bříza je spojená především s ženskou energií (Artia) nebo s Lunou. Ovšem může být propojená i s Lughem. Záleží na pohledu každého z nás, jak jej vnímáme a jaký panteon je nám blízký.

Totemový strom

Bříza je můj totemový strom. Nenarodila jsem se v něm (podle keltského kalendáře), ale tento strom mě hodně charakterizuje a jistým způsobem i ochraňuje. Na začátku mé čarodějnické cesty mě k sobě konkrétní bříza dost přitahovala. Jakoby mě volala. Stála na poli, které bylo lemované jinými stromy, ale jen ona tam rostla tak mimo a sama. A tehdy to začalo... Dala jsem na ní svou dlaň a pozdravila ji. Jakoby mi rozuměla a chápala. Tudíž pro mě bylo skvělé, ochutnat tento strom (byť ne ten z pole).

Jak na březovou mízu

Pomůcky: vhodná nádoba (PET lahev, sklenička), hadička, vrtačka nebo něco na udělání díry, drátek na upevnění (není nutný), něco na ošetření stromu.

  1. Výběr vhodné břízy - čím větší, tím více šťávy by měla mít (ale není to nutným pravidlem)
  2. Díra do stromu - já jsem měla vrtačku, ale můžete použít i jinou alternativu na udělání cca 3 cm dlouhé díry (postačí opravdu jen trochu). Je možnost vyříznout písmeno V (ale s tímto osobní zkušenost nemám)
  3. Hadička - do otvoru jsem zasunula hadičku, která měla přesný průměr, jako použitý vrták. Jiná metoda jsem že stačí do díry dát větvičku a míza bude kapat po ní
  4. Připevnění nádoby - uvádí se, že by měla být 1,5 metru vysoko. Já jsem ale díru udělala poměrně nízko, a tak jsem PET lahev postavila na zem
  5. Zajištění - nádobu by měl držet drát, který omotáme kolem ní a stromu (můžeme použít i tkaničku nebo provázek). Jelikož jsem ji ale měla na zemi, stačilo mi jí zajistit pár klacíkama, aby se nepřevrhla
  6. Pauza - poté jsem pár hodin počkala. Mezitím jsem si nasbírala podběl a sedmikrásky do sirupu a dala jsem se do jeho výroby
  7. Vyndání hadičky a degustace
  8. Ošetření stromu - nyní díra potřebuje zacpat, aby se strom zotavil. Dala jsem tam náhodnou větvičku, která přesně pasovala do otvoru. Můžete použít cokoliv... klidně i trávu nebo i štěpařský vosk
  9. Poděkování stromu a možnost zanechání obětin
.

Neubližujeme tím stromům?

Rozhodně ne. Je to jako u nás pouštění žilou. Stromu jen odebereme trochu jeho ,,krve" a on se poté zregeneruje. Kolikrát jim lidé uškodí mnohem více, a přesto se dají dohromady. Ovšem nic by se nemělo přehánět. Mějme ke stromům úctu a zapomeňme na naší lidskou chamtivost.

Využití

Březová míza čistí pleť a zpevňuje vlasy.  Stačí ji do vlasů jemně vmasírovat, pár minut nechat působit a důkladně opláchnout. Nejvíce se využívá na jarní detoxikaci (zejména jater). Jelikož je sladká a obsahuje v sobě minerální látky (asimiláty), odbourává jarní únavu. A dá se i zkvasit.

Já se o ní podělila s rodinou. Předtím jsem si ale trochu odlila a použila jsem ji jako rituální nápoj, při jednom rituálu, který byl zaměřený na bohyni Andraste, jako díky, že vyslyšela mou modlitbu rychleji, než jsem předpokládala (jednalo se o situaci, kdy jsem potřebovala její pomoc a její přítomnost mi dodala odvahy).

Liatha





.
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky